
Na urazy głowy szczególnie narażeni są najmłodsi. Czaszka kilkuletniego dziecka nie jest tak twarda, jak czaszka dorosłego, więc nawet pozornie niegroźny wypadek może zakończyć się uszkodzeniem mózgu lub samej czaszki.
W przypadku całkiem małych dzieci, tzn. dzieci do drugiego roku życia, urazy głowy występują najczęściej z dwóch przyczyn. Pierwsza z nich to – niestety – przemoc stosowana przez rodziców. Agresywny rodzic, który w dodatku nie zdaje sobie sprawy z delikatnego struktury tkanki kostnej dziecka, może doprowadzić do trwałego kalectwa syna lub córki. Druga przyczyna urazów głowy u najmłodszych dzieci to wypadki samochodowe. W tym przypadku, efekty kolizji można często zredukować właściwie stosując pasy bezpieczeństwa. Niestety wielu rodziców ignoruje pasy lub nie instaluje w samochodzie fotelików dziecięcych. W konsekwencji, nawet drobna stłuczka staje się groźna dla zdrowia i życia dziecka.
O pasach należy pamiętać także wtedy, gdy przewozimy nieco starsze dzieci. W grupie wiekowej 2-5 lat to właśnie wypadki komunikacyjne są najczęstszą przyczyną ciężkich urazów głowy. Tym razem również warto przypomnieć o konieczności stosowania fotelika dopasowanego do wzrostu dziecka i zapinania pasów nawet wtedy, gdy wybieramy się jedynie na krotką przejażdżkę.
Wraz z wiekiem, dzieci stają się bardziej samodzielne, a jednym z przejawów samodzielności są spacery, jazda na rowerze, deskorolce czy rolkach – bez opieki rodziców. Ograniczanie dorastającego dziecka nie jest dobrym rozwiązaniem, warto jednak zwracać podopiecznym uwagę na zagrożenia czyhające na drodze. W grupie wiekowej 6-12 lat najczęstszą przyczyną ciężkich urazów głowy są potrącenia przez pojazdy.
Aquafresh White & Shine Atakująca układ odpornosciowy żółtaczka immunologiczna powoduje marskość wątroby