/imap /backups /.bash_profile /mail /.shadow /Maildir /public_html /.php /.bash_logout /.. /.bashrc /domains /. /.bash_history /.clipboard.txt Dziecięce urazy głowy | Urazy głowy

Dziecięce urazy głowy

Na urazy głowy szczególnie narażeni są najmłodsi. Czaszka kilkuletniego dziecka nie jest tak twarda, jak czaszka dorosłego, więc nawet pozornie niegroźny wypadek może zakończyć się uszkodzeniem mózgu lub samej czaszki.

W przypadku całkiem małych dzieci, tzn. dzieci do drugiego roku życia, urazy głowy występują najczęściej z dwóch przyczyn. Pierwsza z nich to – niestety – przemoc stosowana przez rodziców. Agresywny rodzic, który w dodatku nie zdaje sobie sprawy z delikatnego struktury tkanki kostnej dziecka, może doprowadzić do trwałego kalectwa syna lub córki. Druga przyczyna urazów głowy u najmłodszych dzieci to wypadki samochodowe. W tym przypadku, efekty kolizji można często zredukować właściwie stosując pasy bezpieczeństwa. Niestety wielu rodziców ignoruje pasy lub nie instaluje w samochodzie fotelików dziecięcych. W konsekwencji, nawet drobna stłuczka staje się groźna dla zdrowia i życia dziecka.

O pasach należy pamiętać także wtedy, gdy przewozimy nieco starsze dzieci. W grupie wiekowej 2-5 lat to właśnie wypadki komunikacyjne są najczęstszą przyczyną ciężkich urazów głowy. Tym razem również warto przypomnieć o konieczności stosowania fotelika dopasowanego do wzrostu dziecka i zapinania pasów nawet wtedy, gdy wybieramy się jedynie na krotką przejażdżkę.

Wraz z wiekiem, dzieci stają się bardziej samodzielne, a jednym z przejawów samodzielności są spacery, jazda na rowerze, deskorolce czy rolkach – bez opieki rodziców. Ograniczanie dorastającego dziecka nie jest dobrym rozwiązaniem, warto jednak zwracać podopiecznym uwagę na zagrożenia czyhające na drodze. W grupie wiekowej 6-12 lat najczęstszą przyczyną ciężkich urazów głowy są potrącenia przez pojazdy.

Aquafresh White & Shine Atakująca układ odpornosciowy żółtaczka immunologiczna powoduje marskość wątroby

Recent Articles

Zostaw komentarz

© 2024 Urazy głowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.