Każdy uraz głowy może być niebezpieczny i nie warto lekceważyć nawet pozornie błahych obrażeń. Aby jednak wiedzieć, jak reagować , przyda się umiejętne odróżnienie urazów lekkich od średniociężkich oraz ciężkich. Rozróżnienie to będzie potrzebne również wtedy, gdy zechcemy poznać dokładniejsze procedury postępowania w ramach pierwszej pomocy, bowiem na szkoleniach i w artykułach tematycznych pojawiają się pojęcia takie, jak lekki, średni i ciężki uraz głowy. Czym więc charakteryzują się poszczególne typy urazów?
Najczęściej mamy do czynienia z urazami lekkimi. Jako przykłady takich urazów możemy podać otarcia oraz siniaki. Może pojawić się również obrzęk. Najważniejszą cechą odróżniającą urazy lekkie od średnich oraz ciężkich jest brak niepokojących objawów, takich jak wymioty, utrata świadomości czy choćby zawroty głowy. W większości wypadków lekkie urazy nie wymagają żadnej interwencji, choć zdarza się, że konieczne jest zastosowanie opatrunku, a czasem nawet założenie szwów.
Natomiast średniociężkie urazy głowy, to takie w których ucierpiał ośrodkowy układ nerwowy. W wyniku uszkodzenia osoba poszkodowana może narzekać na nudności i wymiotować. Typowe są także zawroty głowy, a w skrajnych wypadkach zaburzenia świadomości. Zdarza się, że człowiek, który uległ wypadkowi i odniósł średniociężki uraz głowy nie potrafi odpowiedzieć na pytanie dotyczące jego własnej tożsamości, a także miejsca, w którym się znajduje oraz czasu. Urazy tego typu są też widoczne na zewnątrz, w postaci otarć, obrzęków albo siniaków.
Najgorszy scenariusz, czyli ciężki uraz głowy polega natomiast na długotrwałym uszkodzeniu ośrodkowego układu nerwowego. Widoczne objawy to drgawki oraz częste wymioty. W przypadku ciężkich urazów mogą się pojawić także kilkugodzinne lub nawet kilkudniowe zaburzenia świadomości.
Sensodyne extra fresh