Urazy mózgu powstają często w skutek nagłej zmiany prędkości, z jaką porusza się głowa. Przykładem może być kolizja drogowa. Kierowca lub pasażer, który porusza się ze stałą prędkością, podczas uderzenia gwałtownie traci prędkość.
Znajdujący się w czaszce mózg szybko przesuwa się do przodu naciskając na ścianę czaszki. Uszkodzeniu ulega także tylna część mózgu, co spowodowane jest wytworzonym podciśnieniem. Taki uraz może pojawić się nie tylko w tak ekstremalnej sytuacji jak przed chwilą przytoczona, ale również podczas upadku ze schodów czy łóżka. W wyniku wypadku może dojść do wstrząśnienia lub stłuczenia mózgu. Jak odróżnić te dwa przypadki?
Wstrząśnienie mózgu nie jest właściwie uszkodzeniem tkanki mózgu, a jedynie chwilowym zaburzeniem jego funkcji w wyniku wstrząsów. Charakterystyczna dla wstrząśnienia jest utrata przytomności. Osoba poszkodowana nie pamięta również w jaki sposób doszło do wypadku i co działo się w chwilę po nim. Wyraźnymi objawami wstrząśnienia mogą być również wymioty, bóle głowy albo senność. Jeśli nie nastąpią powikłania, objawy powinny minąć w przeciągu kilku dni.
Stłuczenie mózgu polega natomiast na uszkodzeniu konkretnej części mózgu, w związku z czym stłuczenie może charakteryzować się zaburzeniami natury neurologicznej. Zaburzenia mogą przybrać różny kształt, zależnie od tego, która część mózgu uległa uszkodzeniu.
Poszkodowany może więc mieć problemy ze wzrokiem, pamięcią czy mową. Podobnie jak wstrząśnienie, stłuczenie objawia się utratą przytomności – z tą różnicą, że w przypadku stłuczenia stan nieprzytomności trwa dłużej.
jeśli chorujesz na wirusowe zapalenie wątroby typu a zapoznaj się z treścią strony zoltytydzien.pl http://www.gsk.com.pl/Aktualnosc_media/Jak-rozpoznac-i-leczyc-POChP.html?vid=407