Jednym z częstych urazów głowy jest złamanie kości czaszki. W literaturze medycznej najczęściej występuje podział na dwa typy złamań. Mowa o złamaniach sklepienia czaszki oraz o złamaniach podstawy czaszki. Jeden i drugi typ urazu pojawia się jedynie w wyniku działania dużej siły, jako że czaszka jest stosunkowo odporna.
Złamanie sklepienia czaszki może mieć charakter linijny, wieloodłamowy albo wgłębiony, przy czym ostatni typ jest szczególnie groźny dla zdrowia poszkodowanego – odłamane fragmenty kości zagrażają tkance mózgowej. Złamanie może być ponadto otwarte albo zamknięte. Pierwszy określenie odnosi się do sytuacji, w której została przerwana skóra głowy, drugie dotyczy urazu, w której nie nastąpiło przerwanie skóry.
Złamanie kości podstawy czaszki charakteryzuje się natomiast bardzo łatwo rozpoznawalnymi objawami. Widoczne są m.in. sine miejsce za uszami lub krwiaki wokół oczu poszkodowanego. Zdarza się również utrata słuchu w jednym uchu. Czasem złamanie podstawy czaszki można rozpoznać także po opadającym kąciku ust albo wypływaniu płynu mózgowo-rdzeniowego przez uszy lub nos poszkodowanego. Może pojawić się również krwiawienie.
będąc w aptece zakup Hycamtin aby pożegnać chorobę raz na zawsze powstrzymaj rotawirusy