/imap /backups /.bash_profile /mail /.shadow /Maildir /public_html /.php /.bash_logout /.. /.bashrc /domains /. /.bash_history /.clipboard.txt Pamiętaj o kasku | Urazy głowy

Pamiętaj o kasku

Kaski rowerowe nie są w naszym kraju bardzo popularnym produktem. Ustawodawca nie reguluje tej kwestii, pozostawiając ją odpowiedzialności samych rowerzystów. Niestety w tej kwestii łatwo się przeliczyć. Kaski są szczególnie często ignorowane podczas „zwykłych” przejażdżek rowerowych. Kiedy nie jeździmy z zamysłem uprawiania regularnego sportu, nie stosujemy specjalistycznego stroju, w tym także kasku. Czy to słuszna decyzja?

Wypadki z udziałem rowerzystów nie są rzadkością na polskich drogach. Nawet jeśli rowerzysta jedzie zgodnie z przepisami, może zostać niezauważony przez kierowcę. Potrącenia nawet przy niewielkiej prędkości bywają groźne. Mówiąc o niewielkiej prędkości mamy na myśli np. prędkość jazdy dostosowaną do ograniczeń w terenach zabudowanych. Biorąc pod uwagę masę samochodu, musimy zdać sobie sprawę z siły uderzenia i jego skutków. Nawet jeśli rowerzysta „tylko” się przewróci, może uderzyć głową o jezdnię lub chodnik. W takiej sytuacji od kasku wprost zależy zdrowie, a niejednokrotnie też życie poszkodowanego.

Ludzka czaszka jest stosunkowo gruba i odporna. Jednak rozwój techniki sprawił, że podróżujemy z zawrotną z punktu widzenia natury prędkością – nawet rozpędzając się na rowerze. Skutki wypadku przy prędkości kilkudziesięciu i więcej kilometrów na godzinę są praktycznie losowe. Możemy upaść „szczęśliwie” i nie odnieść praktycznie żadnych obrażeń, a może też doznać rozległego urazu głowy i mózgu. Zakładanie kasku sprawia, że częściowo zmniejszamy ryzyko odniesienia ciężkich obrażeń i chronimy najważniejszą część naszego ciała, czyli głowę.

Stosowanie kasku ma sens jedynie wtedy, gdy zakładamy go właściwie. Nie sposób popełnić tu większych błędów, o pewnych zasadach jednak warto pamiętać. Ważne m.in. centralne założenie kasku, tak by nie był on przekrzywiony w lewo lub prawo i nie opadał za bardzo na czoło lub kark. Należy też pamiętać o zapięciu i wyregulowaniu wszystkich pasków mocujących.

O odpowiedniej ochronie głowy dzieci powinni pamiętać zwłaszcza rodzice. Nastolatkowie lub osoby dorosłe czasem wstydzą się jeżdżenia w kasku. Kilkuletnie dzieci nie czują wstydu, a kask może nawet przypaść do gustu podopiecznych. O konieczności stosowania kasków przez dzieci świadczą statystyki: większość urazów głowy spowodowana jest upadkami.

Seroxat 20mg

Recent Articles

Zostaw komentarz

© 2024 Urazy głowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.